Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Konkurs na „Nasz Zabytek” został ogłoszony przez fundację Most the Most Łączymy pokolenia! Nabór zgłoszeń w I Konkursie w województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim trwał od 3.10.2022-1.11.2022 roku. Fundacja otrzymała od mieszkańców tych województw 1567 zgłoszeń na 95 zabytkowych obiektów. Wśród nich znalazło się 37 zabytków z województwa mazowieckiego, 25 z lubelskiego i 33 z podkarpackiego. Ocenę formalną przeszły 72 zabytki (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu – np. były własnością prywatną). 

Następnie Fundacja skontaktowała się z właścicielami zabytków, które spełniły formalne kryteria konkursowe. Chęć współpracy z Fundacją i stosowne dokumenty przekazało 31 właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków. To z tej puli Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych.

W województwie lubelskim zwycięzcą został Pałac Łubieńskich w Kolanie.

Komisja konkursowa wybrała zwycięzców spośród poniższych zabytków z województwa lubelskiego:

  • Grodzisko w Chodliku
  • Muzeum Oświatowe w Puławach
  • Ruiny wieży w Bieławinie
  • Dawna Szkoła w Klementowicach
  • Spichlerz w zespole dworsko parkowym w Strzyżewicach
  • Grodzisko w Leszczynie

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu od Fundacji Most the Most jest dofinansowanie w wysokości 1 000 000 PLN na rewaloryzację obiektu. Od 13 stycznia do 3 lutego 2023 r. będzie można  zgłaszać pomysł w jaki sposób chcesz użytkować zabytek. O szczegółach będzie informować w kolejnych artykułach. Dziękujemy mieszkańcom Gminy Jabłoń za zaangażowanie i zgłoszenie naszego Pałacu do konkursu.


Urząd Gminy Jabłoń